Na koho se v ČR obrátit s profesionálním servisem bazénů a whirlpoolů ?

"Před rokem 1989 československý bazén byla pouhá nádrž s vodou, s interiérem obloženým obkládačkami a dlažbou, která zrovna byla k dostání v prodejnách stavebnin a s věčnými problémy s korodujícím ocelovým potrubím. Málokterá oblast našeho života prošla takovými změnami jako oblast bazénů", uvádí v exkluzivním rozhovoru pro Institut rozvoje služeb & wellness Jindřich Sznapka, působící v tomto oboru již 30 let ! 


V oblasti údržby bazénů působíte již 30 let. Co se za tu dobu změnilo, posouvá se i tato oblast nějakým způsobem dopředu?  

 

V současné době je Česká republika bazénovou velmocí a to jak v oblasti bazénů veřejných, tak i soukromých. Můžeme se srovnávat s takovými státy jako je Německo, USA nebo Austrálie. Přitom nejde jenom o počet těchto zařízení, ale také o jejich vybavení, kvalitu a užitnou hodnotu. Dnes již neexistují větší rozdíly mezi bazény českými a zahraničními, pokud se ve světě objeví něco zajímavého a přínosného v této oblasti, v poměrně krátké době se to objeví i u nás.

Málokterá oblast našeho života prošla takovými změnami jako oblast bazénů. Tento rozdíl můžeme přirovnat snad k rozvoji počítačové techniky od roku 1989 do dnešních dnů. Před rokem 1989 český, resp. československý bazén byla pouhá nádrž s vodou, s interiérem obloženým obkládačkami a dlažbou, která zrovna byla k dostání v prodejnách stavebnin a s věčnými problémy s korodujícím ocelovým potrubím. 

Když jsem byl v roce 1988 v Příbrami na semináři pro provozovatele bazénu, v němém úžasu jsme poslouchali ředitele aquaparku v německém Neckarsulmu, který nám vyprávěl a ukazoval diapozitivy z jejich zařízení. Vyprávěl o automatických řídících systémech kontrolujících kvalitu vody a dávkování prostředků pro úpravu bazénové vody, o tepelných čerpadlech, solárních ohřevech, zpětném získávání tepla z odpadní vody a vzduchu,  zákaznických elektronických náramcích, které otevírají šatnovou skříňku, zaznamenávají délku pobytu, útratu v restauraci, o kamerových systémech, řízení celých technologických celků počítači, bazénových atrakcích. 

 

Dnes jsou všechny tyto věci v našich bazénech naprostou samozřejmostí. I ty starší bazény uvedené do provozu před rokem 1989 procházejí razantní modernizací. Nutí je k tomu především ceny energií, lidské práce a také velmi přísné hygienické předpisy. Pro současného zhýčkaného návštěvníka bazén bez atrakcí není příliš lákavý, raději si zajede do sousedního města a atrakcemi nevybavený bazén přenechá skalním příznivcům kondičního plavání. Tito ovšem pokladnu nenaplní.

Co se týče rozdílů mezi současností a časy před rokem 1989 jako zajímavost uvedu příklad bazénu v Karviné. Nastupoval jsem tam do funkce vedoucího bazénu v době, kdy byla dokončena hrubá stavba. Sháněly se nerezové žebříky, které nikdo v tehdejším Československu nevyráběl. Přes nejrůznější konexe nakonec nerezové trubky v patřičné kvalitě dodaly Vítkovické železárny, divize jaderná energetika, svařovaly se v atmosféře argonu v elektrárně Dětmarovice nějakou zahraniční firmou a konečné broušení a leštění prováděli horničtí učni v rámci dílenského výcviku. Dnes, když otevřete katalogy firem, jako jsou Vagnerpool nebo Astralpool, můžete si vybrat nerezové žebříky nejrůznějších velikostí, tvarů a kvality nerezu. Razantním vývojem prošla také oblast rodinných bazénů. Z nabídky dodavatelských firem si mohou zájemci vybrat z technologií a zařízení, které ještě donedávna byly doménou veřejných bazénů, jako jsou tepelná čerpadla, UV lampy pro dezinfekci vody, automatické řídící a dávkovací systémy, nejrůznější bazénové atrakce.

Existuje nějaká novinka roku 2017?

Minulý a letošní rok nepřinesly žádné revoluční změny. Jedná se spíše o vylepšování stávajících technologických prvků v oblasti designu a zvyšování užitných vlastností. Za zmínku ale stojí zcela nový typ filtru NANO FIBER, který je zatím určen jen pro použití v rodinných bazénech. Pomocí nanovláken, která nahrazují dosud požívané filtrační křemenné písky, zachycuje nečistoty o velikosti od 5 – 8 mikronů. Pro srovnání, klasická písková náplň zachycuje nečistoty od 40 mikronů.

Kdo je Váš typický klient, jak byste jej specifikoval?

Vzhledem k naší poměrně široké nabídce zboží a služeb nelze jednoznačně určit typického klienta. Jsou to jednak v soukromé sféře majitelé bazénů všech cenových kategorií od nejlevnějších nadzemních bazénů, kteří si u nás nakupují bazénovou chemii nebo nás kontaktují pro radu co dělat, když se jim zazelená voda, až po majitele drahých bazénů osazených sofistikovaným zařízením, kteří na údržbu bazénu a složitých technologií nemají čas nebo patřičné znalosti. Obdobně to vypadá v případě komerčních bazénů, počínaje majiteli penzionů, kde se nachází malinkatá saunička pro dvě osoby a venku gumový nadzemní bazén, až po velké aquaparky. 

Čím vším se zabýváte?

Nabídka naši firmy je celkem pestrá. V oblasti služeb je to servis bazénů a vířivek jak v privátní sféře, tak v oblasti veřejné, kde se jedná především o zařízení ve wellness centrech, hotelech, zdravotnických zařízeních a sportovních klubech. Dále se zabýváme dodávkou zařízení na odstraňování vázaného chloru a dalších cizorodých látek, čištění vnitřních cirkulačních systémů hydromasážních zařízení, jako jsou whirlpooly, rehabilitační vany, končetinové vířivky. Provádíme poradenskou činnost, zejména u nových zařízení nebo zařízení, které změnilo provozovatele, kde předáváme naše zkušenosti v oblasti technické, provozní, organizační a legislativní. Zpracováváme provozní řády pro bazény, sauny, whirlpooly, posilovny, solária, nebo i celé aqvaparky. V minulosti tam byla také nějaká oxyterapie a floating.V oblasti obchodní provozujeme internetový obchod s vonnými esencemi pro sauny a parní lázně (nejširší nabídka vůní v celé ČR), peelingovými solemi a Darkovskou solí.

V praxi jste aplikovali vlastní technologii na odstranění nežádoucích látek z bazénové vody, technologii pro čištění potrubních rozvodů hydromasážních van a vířivek. Jak jste se k tomu dostal? 

Když jsem ještě pracoval ve funkci vedoucího bazénu, začala se připravovat nová vyhláška ohledně provozování bazénů, která významně zpřísňovala nároky na kvalitu bazénové vody, mezi jinými v oblasti obsahu cizorodých, zdraví ohrožujících látek, tzv. chloraminů, které navíc mají nepříjemný dráždivý zápach. Zde jsem využil svých poznatků a praxe z chemického průmyslu, kde jsem pracoval 10 let. Začal jsem experimentovat s aktivním uhlím nejdříve v laboratorním, pak i v provozním měřítku tak dlouho, až jsem dosáhl požadovaných výsledků. Svých poznatků z praxe jsem využil i v další činnosti – čištění vnitřních potrubních rozvodů u hydromasážních zařízení. V jejich případě dochází v nepřístupných prostorách, jako jsou potrubní rozvody, ohřívače, čerpadla a trysky k tvorbě biofilmů. Tyto biofilmy, tvořeny odumřelými kožními buňkami, mastnotou, kosmetickými přípravky, jsou živnou půdou pro růst nejrůznějších mikroorganismů a jsou tak potenciálním nebezpečím v případě poklesu obsahu dezinfektantu ve vodě. Během provozu hydromasáží dochází k tvorbě aerosolů, jejichž vdechování může zvyšovat nebezpečí infekce.

Zatím není tento problém nijak legislativně řešen, ale do budoucna vidím v této oblasti velký potenciál pro naši firmu. K dnešnímu dni jsme tento způsob čištění aplikovali u několika desítek zákazníků v soukromé i veřejné sféře a ve zdravotnictví.

 

Co je nejčastějším problémem provozovatelů bazénů a wellness center?

Všechny provozovatele bazénů aquaparků a wellness center téměř bez výjimek trápí chování některých návštěvníků, krádeže, vandalismus a nerespektování návštěvního řádu.  V některých případech jsou to problémy technického rázu, pramenící z toho, že při výběrových řízeních se dává přednost nejnižší nabídce. Z toho pak následně vznikají problémy již od projektové fáze, kdy projekční ateliér nemá dostatek zkušeností se specifikou těchto zařízení, posléze i ze strany stavebních a montážních firem.

V některých zařízeních je problémem kvalifikace a zkušenosti vedoucích pracovníků i personálu. Provozování bazénů, aquaparků a wellnesscenter v současné době klade na pracovníky značné požadavky na znalosti v oboru strojírenství, chemie, bezpečnosti práce a legislativy.

Zde přicházejí na pomoc oborové asociace, konkrétně u nás jsou to Asociace pracovníků v regeneraci a Asociace bazénů a saun. Tyto instituce sdružují nejen provozovatele, ale také projektanty, dodavatele technologií, speciálních stavebních materiálů, vybavení interiérů, výrobce saun nebo vířivek. Úkolem těchto institucí je zvyšování kvalifikace a rozšiřování vědomostí v oblasti bazénů a wellness na odborných seminářích, exkurzích na vybraná zařízení, konzultační činnosti a vydávání odborných periodik.